Kancelaria parafialna

Na tej stronie można znaleźć najważniejsze informacje na temat formalności kancelaryjnych związanych z udzielaniem sakramentów świętych.


Kancelaria parafialna jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-11.00 oraz 16.00-17.30.
Poza tymi godzinami w sprawach nagłych należy zgłaszać się do księdza dyżurnego.

Telefon do kancelarii parafialnej - 42-2592460 wew. 10.

Kancelaria parafialna funkcjonuje w budynku domu parafialnego (wejście z prawej strony).


 

Dyżury w kancelarii parafialnej pełnią:

 • ks. proboszcz Bogusław Jargan - w poniedziałki (cały dzień),

 • ks. wikariusz Ireneusz Węgrzyn - w środy (cały dzień) i piątki (cały dzień),

 • ks. wikariusz Kazimierz Szmuc - we wtorki i czwartki (cały dzień),

 • z ks. Marcinem Wojtasikiem należy umawiać się indywidualnie.

Podział dyżurów księży w kancelarii może ulec zmianie w zależności od innych obowiązków duszpasterskich.


CHRZEST


Sakramentu Chrztu udzielamy w każdą drugą i czwartą niedzielę miesiąca podczas Mszy świętej o godzinie 12.30 (także w Boże Narodzenie i Wielkanoc). Rodzice dziecka, które ma być ochrzczone, proszeni są o zgłoszenie się do kancelarii parafialnej około 2 tygodni przed wybranym terminem chrztu. Należy przynieść akt urodzenia dziecka oraz świadectwo ślubu kościelnego rodziców (jeśli jest to możliwe). Na chrzestnych należy wybrać 2 osoby: kobietę i mężczyznę, wierzących i praktykujących katolików. Jeśli chrzestni mieszkają w innej parafii, proszeni są o przywiezienie na chrzest stosownego zaświadczenia z ich kancelarii parafialnej. Dla dziecka należy kupić białą szatkę i świecę. W dniu chrztu prosimy o przybycie co najmniej 10 minut przed rozpoczęciem ceremonii i zgłoszenie się do zakrystii. Prosimy też rodziców i chrzestnych o odbycie spowiedzi.


SPOWIEDŹ


Sakrament Pokuty czyli spowiedź sprawowany jest w naszej parafii codziennie.
W każdą niedzielę spowiadamy podczas mszy świętych (8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.00, 19.30).
W dni powszednie: rano i wieczorem - podczas mszy św. o godzinie 7.00, 17.30 i 18.00.


SAKRAMENT CHORYCH


Chorych odwiedzamy regularnie w każdy pierwszy piątek miesiąca od godziny 8.00. Natomiast na każde żądanie możemy odwiedzić osobę chorą, jeśli zachodzi taka potrzeba. Zgłosić można to osobiście lub telefonicznie. W domu należy przygotować zapaloną świecę i wodę święconą. Prosimy nie odkładać wizyty księdza u chorego do ostatniego momentu, kiedy często chory jest już nieprzytomny i nieświadomy tego, co się z nim dzieje. Skuteczność sakramentów zależy od ich świadomego i wolnego przyjęcia.


MAŁŻEŃSTWO


Narzeczeni pragnący zawrzeć sakrament małżeństwa w naszej parafii powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej nie mniej niż 2  i nie więcej niż 3 miesiące przed zaplanowanym terminem ślubu (możliwa jest wcześniejsza rezerwacja terminu) i przynieść następujące dokumenty:

 • metryki chrztu,

 • dowody osobiste,

 • świadectwa nauk przedmałżeńskich,

 • dokumenty konkordatowe (do ślubu konkordatowego) - wydane przez USC właściwy dla miejsca zamieszkania jednego z narzeczonych. Jeśli wcześniej był zawarty ślub cywilny, należy przynieść stosowny dokument wydany przez USC.

Druga wizyta narzeczonych w kancelarii to spisanie aktu małżeństwa i ma miejsce około 2 tygodni przed terminem ślubu. Na tę wizytę należy przygotować dane personalne świadków: imię, nazwisko, wiek i dokładny adres.


POGRZEB


Rodzina zmarłego w pierwszej kolejności załatwia wszelkie formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz w kancelarii cmentarza.
W celu umówienia obecności duszpasterza na pogrzebie należy zgłosić się do kancelarii  parafialnej i przynieść następujące dokumenty:

 • akt zgonu z USC (do wglądu),

 • zgłoszenie pogrzebu z kancelarii cmentarza,

 • zaświadczenie o przyjęciu sakramentu chorych (jeśli jest),

 • pożegnanie zmarłego oraz ewentualne informacje do wykorzystania podczas homilii pogrzebowej.

 


UWAGA !!! Kamerzyści, fotografowie i dekoratorzy mogą wykonywać swoje usługi po wcześniejszym zgłoszeniu się do księdza proboszcza lub do księdza odprawiającego dany sakrament.


Konto bankowe:

09 1020 3408 0000 4302 0302 4338

Druk przelewu               Druk wpłaty