Pielgrzymka na Litwę

Fotoreportaż z pobytu na Wileńszczyźnie


29 kwietnia 2001 r. - niedziela

Pielgrzymowanie na Litwę rozpoczęliśmy w Parafii Świętej Rodziny Mszą świętą w intencji wszystkich uczestników pielgrzymki.

Podróż zajęła nam 12 godzin, upływając na wspólnej modlitwie i wzajemnym poznawaniu się. Po dotarciu do Wilna zjedliśmy kolację i rozlokowaliśmy się w hotelu.


30 kwietnia 2001 r. - poniedziałek

Następny dzień rozpoczął się od niesamowitego przeżycia duchowego - Mszy świętej w Ostrej Bramie przed cudownym obrazem Matki Boskiej Miłosierdzia.

Potem wizyta w kantorze, by wymienić dolary na lity (nie do zdobycia w Łodzi), później śniadanie. Żywiliśmy się w kawiarni "Greta" serwującej dania kuchni litewskiej i polskiej. Po śniadaniu weszliśmy na Górę Trzech Krzyży, skąd rozpościera się przepiękna panorama Wilna.

Niespodzianką było dla wszystkich spotkanie tam znanego z telewizyjnych programów kulinarnych pana Roberta Makłowicza, który realizował tam program poświęcony kuchni litewskiej.

Czcicieli Miłosierdzia Bożego z pewnością ucieszyła możliwość odwiedzenia domu, w którym w latach 1929 oraz 1933-36 przebywała św. Faustyna Kowalska.

Popołudnie wypełniło nam zwiedzanie części wileńskiej Starówki, w tym kościołów św. Piotra i Pawła oraz św. Anny, a także wędrówka śladami Adama Mickiewicza. Po kolacji zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do hotelu, lecz wiele osób jeszcze wybrało się na wieczorny spacer, racząc się przepięknym zachodem słońca i widokiem górującej nad miastem wieży telewizyjnej.


1 maja 2001 r. - wtorek

Dużym zaskoczeniem było dla nas, że ten dzień nie jest wolny od pracy. Litwini tak mocno podkreślają swoje zerwanie z przeszłością radziecką, że zrezygnowali z obchodów święta, które z tą przeszłością się im kojarzy. Po śniadaniu zwiedzaliśmy katedrę wileńską, gdzie przed relikwiami św. Kazimierza odprawiliśmy Mszę świętą razem z pielgrzymką z Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi - Julianowie pod przewodnictwem ks. Tomasza Falaka.

Następnie zwiedzaliśmy "bajkowy" zamek w Trokach położony na wyspie na jeziorze.

Popołudnie spędziliśmy w polskiej szkole w miejscowości Mejszagoła. Był to niezwykle wzruszający punkt programu naszej pielgrzymki. Przyjęcie, jakie zgotowali nam rodacy, przeszło wszelkie oczekiwania. Dzieci starsze przygotowały akademię z polskimi piosenkami i wierszami, dzieci młodsze wystawiły dla nas przedstawienie teatralne. Następnie zwiedziliśmy szkołę i zasiedliśmy do obiadu. Były opowiadania o życiu Polaków na Litwie, wspólne śpiewy, a nawet tańce. Widząc bardzo ciężką sytuację finansową szkoły, spontanicznie postanowiliśmy przeprowadzić wśród siebie zbiórkę pieniędzy na obiady dla dzieci. Uczestnicy pielgrzymki w następnych dniach ciągle powracali myślą do spotkania z Polonią, wyrażając chęć niesienia dalszej pomocy naszym rodakom. (Zobacz uwagę na końcu)


2 maja 2001 r. - środa

Ten dzień przeznaczyliśmy na odwiedziny Kowna i okolic. W Kownie widzieliśmy zamek, przepiękne ujście Wilii do Niemna, ratusz, gimnazjum jezuitów, katedrę. Byliśmy też na bulwarach nad Niemnem.

Przepięknym miejscem jest Pożajście - dawny klasztor kamedułów, obecnie pod opieką sióstr kazimierzanek. W głównym ołtarzu kościoła znajduje się obraz Maryi - Matki Pięknej Miłości.

Pobyt w Kownie zakończyliśmy zwiedzaniem Muzeum diabłów (ogromne zbiory sztuki ludowej o "piekielnej" tematyce) oraz Galerii Ciurlonisa.


3 maja 2001 r. - czwartek

Ten dzień jako uroczystość Matki Boskiej Królowej Polski oraz święto Konstytucji 3 maja był dla nas dniem szczególnego nastawienia na pamięć o Ojczyźnie. Po przedpołudniowym zwiedzaniu wileńskiej Starówki udaliśmy się na Rossę, gdzie na cmentarzu znajduje się grób matki Józefa Piłsudskiego - Marii oraz serce jej syna. W południe miały tam miejsce uroczystości patriotyczne, które co roku gromadzą litewską Polonię. Nasi przedstawiciele również złożyli wiązankę biało - czerwonych kwiatów.

Z cmentarza udaliśmy się prosto na Mszę świętą w intencji Ojczyzny do polskiego kościoła Świętego Ducha. W kościele tym znajduje się oryginalny obraz Miłosierdzia Bożego "Jezu ufam Tobie", którego namalowanie polecił w objawieniu Jezus św. siostrze Faustynie.

Ostatnim miejscem odwiedzonym tego dnia był Uniwersytet Wileński i akademicki kościół świętych Janów (Chrzciciela i Ewangelisty).

W sercach wielu uczestników naszej pielgrzymki mocny sprzeciw wzbudził widok napisów typu: Adomas Mickiewicius czy Stefanos Batoras. Czy rzeczywiście umieszczenie polskiego podpisu jest zagrożeniem dla litewskości?


4 maja 2001 r. - piątek

Na pożegnanie z Wilnem mieliśmy tę łaskę, że raz jeszcze mogliśmy sprawować Mszę świętą w Ostrej Bramie. Tam też poświęcone zostały wszystkie pamiątki. Wierzymy, że błogosławieństwo Matki Boskiej Miłosierdzia będzie towarzyszyło wszystkim, których tymi pamiątkami obdarowaliśmy. Zaś kawiarnia "Greta" na pożegnanie uraczyła nas przepysznymi kołdunami, których smak wielu do dziś pamięta. Po przekroczeniu granicy zatrzymaliśmy się w miejscowości Bondary niedaleko Hajnówki, nad jeziorem Siemianówka. Spacer i ognisko z kiełbaskami to atrakcje wieczoru.


4 maja 2001 r. - sobota

Następny dzień rozpoczęliśmy od Mszy świętej w świetlicy hotelowej, a po śniadaniu wyruszyliśmy dalej.

Przybyliśmy do Białowieży. najpierw widzieliśmy żubry, tarpany, wilki i jednego łosia, choć niektórzy uczestnicy, zwłaszcza panowie większe zainteresowanie wykazywali trawą żubrówką :-)

Wyjątkowym miejscem był ścisły rezerwat przyrody w Białowieskim Parku Narodowym.

I to już niestety koniec naszego pielgrzymowania.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka. W pobliżu naszego hotelu wisiała ogromna reklama antynikotynowa. Dedykujemy ją wszystkim nałogowym palaczom. Litewski tekst w polskim tłumaczeniu znaczy: "Zaciągniesz się !?"


Na koniec prośba do ludzi dobrej woli.
Jeśli ktoś chciałby okazać pomoc naszym rodakom na Litwie, zwłaszcza w Mejszagole, prosimy o kontakt z naszą parafią lub bezpośrednio z polską szkołą. Potrzebne są podręczniki i przybory szkolne, sprzęt audiowizualny, akcesoria komputerowe (może ktoś ma w domu np. nieużywaną mysz, modem itp.), środki czystości, słodycze dla dzieci i oczywiście środki finansowe. Podajemy adres:

Mejszagolska Szkoła Średnia nr 1
ul. Szkolna 22
40-45 Mejszagoła
rejon wileński
LITWA


ks. Ireneusz Węgrzyn