Koncert dla Mariusza

15 listopada 2003 r. gościliśmy w naszym kościele pana Krzysztofa Cwynara wraz z grupą przyjaciół, którzy dali koncert, zbierając w ten sposób fundusze na operację chorego na dystrofię mięśniową Mariusza.

Dystrofia mięśniowa typu Duchenne'a (DMD) jest popularnie nazywana zanikiem mięśni. Specyfiką tej choroby, jest stale postępujący zanik mięśni uniemożliwiający prawidłowe funkcjonowanie organizmu i samodzielną egzystencję. Chorują na nią tylko chłopcy. Pierwsze objawy są zauważalne od momentu samodzielnego chodzenia. W rzeczywistości dzieci te chorują od urodzenia. Około 3 - 4 roku życia pojawia się przerost mięśni łydek, niekiedy pośladków, chód staje się kołyszący. Stopniowo postępuje zaburzenie chodu i powstają przykurcze ścięgien. W wieku 10 - 14 lat chłopcy przestają samodzielnie chodzić. Przykurcze i postępujące zaniki mięśni zniekształcają kręgosłup. Okres przeżycia z DMD jest różnie długi. Największym zagrożeniem są infekcje oskrzelowo - płucne, trudno poddające się leczeniu z powodu osłabienia mięśni oddechowych i zniekształcenia klatki piersiowej. Choroby mięśni pomimo znacznego postępu medycyny, są nadal chorobami nieuleczalnymi.

Pieniądze były zbierane dla Mariusza na operację kręgosłupa w niemieckiej klinice w Erlangen. Operacja ta ze względu na parametry oddechowe nie jest możliwa do wykonania w naszym kraju.

Prosimy ludzi dobrego serca o wpłaty na konto:

Towarzystwo Zwalczania chorób Mięśni O/ Łódź
93-321 Łódź, ul. Powszechna 15
BPH
PBK S.A. III O/Łódź 10601493 - 320000336854